Prevence je součást zdravého životního stylu

Činnosti, které děláte pravidelně, prostředí, ve kterém se pohybujete, potraviny a léky, které pravidelně užíváte, lidé, se kterými trávíte čas, i myšlenky a příběhy, kterými se během dne zabýváte, spánek a jeho kvalita – všechny tyto složky jsou součástí vašeho životního stylu. Mají na vaše zdraví velký vliv právě proto, že jsou pravidelnou částí vašich životů.

Jak je možné dívat se na zdravý životní styl?

Velkou část faktorů, kterým se během života vystavujete, nemůžete ovlivnit. Vrozené genetické dispozice, sociokulturní prostředí či vaše naučené pohybové a psychologické reakce jsou neměnné nebo jen obtížně změnitelné. Naším úkolem je rozpoznat, sledovat a včas odhalit jejich vliv na zdraví.

Ale právě první skupina vlivů, ačkoliv je to někdy obtížně slyšet, je plně ve vašich rukou.

Proč je dobré se zastavit?

Někdy se necháme semlít během času, událostmi, máme pocit, že vše běží samo bez našeho přispění a možnosti zásahu. Jsme ve vleku. Právě v takovém čase je dobré se zastavit. Zastavit se, nadechnout a rozhlédnout se. Kde jsem? Jak se cítím? Co se mění? Co mi způsobuje většinu mých negativních pocitů, myšlenek či bolesti?

V takové chvíli často vyvstanou sebekritické myšlenky, výmluvy, svalování viny na okolí, prostředí, situace. Ale většina z těchto negativních myšlenek je spíše kontraproduktivních, vedou jen k většímu pocitu viny a výčitkám. Co kdybychom se v takové chvíli s čirými skly bez příkras či omluv podívali na to, že život je těžký, složitý a nepředvídatelný. V této chvíli vznikne prostor pro tu správnou myšlenku.

Mohu něco udělat abych se cítil lépe?

Odpověď, ať jsme v jakékoliv situaci, je ANO. Mohu. Ať už lépe teď, v tuto chvíli anebo v dlouhodobém horizontu. Zdravý životní styl je tedy střízlivý náhled na naši situaci a možnosti a snaha o to pokusit se o co nejlepší verzi sám sebe. Možnosti a cíle každého z nás jsou jiné, ale proces, při kterém hledáme možné změny, je cesta, kterou se vyplatí jít. Nikdo Vám na konci této cesty nezajistí dlouhý šťastný život bez bolestí a v plném zdraví. Ale pokud se po ní vydáme, můžeme mít pocit, že alespoň část života je v našich rukou a můžeme ji mít pod kontrolou.

Jak být motivován v předcházení chorob?

Co bychom chtěli dělat za dvacet let? Taková otázka je zajímavá v každém věku a vyplatí si ji položit. Chci trávit čas aktivně? Chci mít svěží mysl a orientovat se v aktuálním dění? Číst knihy? Pracovat? Chci žít bez velkého množství léků a obtíží? Chci se vyhnout úrazu? Chci pokračovat ve sportu, který dělám? Ale nemusí to být jen složitá přání – někdo rád létá do zahraničí, za dvacet let by si chtěl ještě sám zdvihnout kufr do palubního prostoru, chtěl by zvládnout procházku po památkách nebo plavání v rybníce. Někdo by chtěl sedět u filmu a televize bez bolestí krční páteře nebo pracovat na zahradě bez bolestí zad. Každý se vidíme někde jinde, ale to, co můžete udělat, aby se Vaše sny staly realitou je myslet na ně již dnes. Prevence chronických onemocnění i úrazů by měla být motivována právě touto myšlenkou. Kde chci být za deset, dvacet let? Co by mi mohlo v tom bránit?

Jak si správně stanovit reálné cíle?

Zasazení těchto snů do reality není jednoduché, ale je zásadní. Změny, které budou pozvolné a nenásilné, realizovatelné a jasné budou pro Vás potom dlouhodoběji udržitelné. Nepřipravujeme se na běžecký závod za měsíc, připravujeme se na život, který si přejeme, aby byl pro nás i naše okolí co možná nejvíce kvalitní.

Co můžete udělat ještě dnes?

Na našem pracovišti vám nabízíme komplexní preventivní vyšetření zaměřené, jak na prevenci civilizačních chorob jako jsou onemocnění kardiovaskulárního aparátu, cukrovku, onkologická onemocnění, tak i vyšetření zaměřené na diagnostiku pohybového systému, vašich vrozených dispozic a pohybových možností.

V čem Vám můžeme pomoci a proč je náš přístup jedinečný?

To, co u nás exkluzivně najdete je osobní přístup, individuální interpretace výsledků vyšetření. Zasazení do Vašeho životního příběhu a situace. Navržení postupů, jak co nejlépe, a hlavně efektivně pracovat na změně, která povede k Vašemu kvalitnějšímu životu.

Preventivní prohlídky

Začněte s prevencí včas a nečekejte na příznaky nemocí.  U nás vám komplexně zhodnotíme váš zdravotní stav bez zbytečného čekání. Po absolvování prohlídky obdržíte závěrečnou zprávu s výsledkem vyšetření včetně dalšího doporučení.

Zjistěte více o preventivních prohlídkách.